Ugyan Francesco Bagnaia a mugellói főfutam első szakaszában keményen támadta Marc Márquezt, és a vezetést többször is átvette, végül a nyolcszoros világbajnok nyerte a viadalt. Ezzel az idei ötödik vasárnapi, minden kategóriát összesítve pedig a 93. sikerét aratta. Mögötte végül Álex Márquez és Fabio Di Giannantonio ért célba, miután a VR46 pilótája a hajrában megelőzte Bagnaiát.
A Moto3-as és a Moto2-es futamok után a MotoGP versenyével zárult az Olasz Nagydíj vasárnapi programja. Az időmérő eredményének megfelelően a sprintet megnyerő Marc Márquez, Francesco Bagnaia – akik egyedi festésű motorral indultak – és Álex Márquez állhatott fel az első sorba. A rajtig a levegő hőmérséklete 30, a mugellói aszfalté 51 fokig melegedett a szórt felhőzet ellenére. A gumiválasztás tekintetében szinte teljesen egységes volt a mezőny: a legtöbben az előre közepes – hátulra lágy kiosztás mellett döntöttek. Az egyetlen kivételt Pedro Acosta jelentette, aki előre keményet tetetett fel.
Marc Márquez szoros csatában szerezte meg századik pole-ját Bagnaia és Álex Márquez előtt
Bár Bagnaia nagyon jól indult el, közvetlenül a rajtnál az első hármas megtartotta az eredeti sorrendet, miközben mögéjük Franco Morbidelli zárkózott fel. Ám végül Bagnaia elszántsága kifizetődött, és a közönség üdvrivalgása közepette mégis megelőzte csapattársát.
Lights out and it's elbows out from the get-go between @marcmarquez93 & @PeccoBagnaia 🚀⚔️#ItalianGP 🇮🇹 pic.twitter.com/1KGupCG03H
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) June 22, 2025
Persze az idősebb Márquez fivért sem kellett félteni: már a 2. kör legelején, a célegyenes végén visszavette az első helyet. Azonban Bagnaia egyáltalán nem szakadt le róla, ahogy Álex Márquez is ott lihegett a gyári Ducati-duó nyakában, és Morbidelli sem távolodott le túlságosan. Eközben Somkiat Chantra szabálytalan rajtprocedúra miatt dupla hosszú körös büntetést kapott, Enea Bastianini pedig bukott.
🔄 @marcmarquez93 leads the way on Lap 2! #ItalianGP 🇮🇹 pic.twitter.com/3DE9eTdFkW
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) June 22, 2025
A 3. körben sem csillapodott a spiccért folyó csata: Bagnaia határozottan támadni kezdte Marc Márquezt, megelőzte, majd meg is tartotta az első helyet. Viszont a csapattársa hamarosan visszatámadott, ekkor összeértek, így az olasz pilóta visszaesett a harmadik pozícióig. Eközben Johann Zarco bukott.
RUBBING SHOULDERS AND TYRES 💥
There was clear contact there between @PeccoBagnaia & @marcmarquez93 👀🔥#ItalianGP 🇮🇹 pic.twitter.com/Yd2F5rLkeu
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) June 22, 2025
Bagnaia láthatóan eldöntötte, hogy nem adja könnyen a bőrét, és a 4. körre fordulva egyszerre mindkét Márquezt megelőzte a célegyenes végén. Marc Márquez a következő körben visszatámadott, de túlcsúszott az 1-es kanyarban, így a torinói pilóta az élen tudott maradni.
This is just awesome! @PeccoBagnaia is not done yet 🚀🚀🚀#ItalianGP 🇮🇹 pic.twitter.com/pECyiEqRCT
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) June 22, 2025
Az 5. és 6. körben sem hagyott alább a küzdelem. A csata újabb szakaszát Bagnaia hibája nyitotta, ami miatt mindkét Márquez el tudott mellette menni. Az olasz pilóta azonban ellentámadásba lendült, és újra átvette a második helyet – Álex Márquez mögött, mivel ekkor egy merész manőverrel a Gresini pilótája került az élre. Viszont Marc Márquez nem sokáig fogadta el az utolsó dobogós pozíciót, és egy körrel később ismét megelőzte Bagnaiát, aki aztán egy újabb hiba miatt rövid időre le is szakadt róla. Mindeközben Maverick Viñales megkezdte a támadást a negyedik helyet tartó Morbidelli ellen.
This moment was just box office 🔥#ItalianGP 🇮🇹 pic.twitter.com/Y3qkI4lX9K
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) June 22, 2025
Marc Márquez ezután szinte folyamatosan gyorsabb tudott lenni a testvérénél, majd a 9. körben meg is előzte Álexet. A fivérek ezzel egy időben kiépítettek egy nem túl nagy, de látható, fél másodperc körüli előnyt Bagnaiával szemben. Jack Miller pedig kiállt a bokszba.
⚡🔄 @marcmarquez93 gets a hold of @alexmarquez73 and takes control!#ItalianGP 🇮🇹 pic.twitter.com/GA9TumVxny
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) June 22, 2025
Ekkor aztán az első hármas mögött is elindult a harc: Viñales megelőzte Morbidellit a negyedik helyért. Viszont amikor az olasz pilóta megpróbált visszabújni mellé, lényegében kiütötte, ami miatt hosszú körös büntetést kapott. Ráadásul, mivel nem szabályszerűen töltötte le, később kapott még egyet. Így a negyedik pozíciót Fabio Di Giannantonio örökölte meg, akit Marco Bezzecchi üldözött.
Take a look at the incident as there's confirmation that Morbidelli will need to serve another LLP 👀#ItalianGP 🇮🇹 pic.twitter.com/EPFrhGgohr
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) June 22, 2025
A verseny utolsó harmadára Marc Márquez már látványosan lerázta a testvérét, a 14. körre egy másodperc környékére nőtt az előnye. Viszont Bagnaia teljesen odaért Álex Márquez mögé, majd támadni is kezdte, de a spanyol pilótát hibája ellenére sem tudta megelőzni. A negyedik helyen haladó Di Giannantonio ugyanakkor több mint három másodperccel eljött Bezzecchitől, és elkezdte megközelíteni Bagnaiát.
💪 @PeccoBagnaia on the hunt
He's chasing down @alexmarquez73 for 2nd 💨#ItalianGP 🇮🇹 pic.twitter.com/OQ0Ei51qpl
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) June 22, 2025
A futam hajrájára Marc Márquez előnye már két másodperc fölé nőtt Álex Márquezzel szemben. A második helyét stabilizáló Gresini-pilóta nem lehetett ugyanannyira nyugodt, mint a testvére, mivel láthatóan csúszkálni kezdett a hátsó gumija. Aki pedig még nála is jobban izgulhatott, az Bagnaia volt, aki szintén sokat veszített a tempójából, így Di Giannantonio teljesen odaért mögé.
😱 @PeccoBagnaia's podium might be under serious threat@FabioDiggia49 is inching closer and closer ⚠️#ItalianGP 🇮🇹 pic.twitter.com/A56fBuGp7S
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) June 22, 2025
A vége előtt 2 körrel aztán eljött Digga nagy pillanata: bátran bevetődött a háromszoros világbajnok mellé, és így átvette tőle a harmadik helyet. A VR46 pilótáját az utolsó métereken Álex Márquezt is utolérte, de megelőzni őt már nem tudta.
🚀 @FabioDiggia49 WENT FOR IT! @PeccoBagnaia bumped out of the podium 🔄#ItalianGP 🇮🇹 pic.twitter.com/oDFPcFaeup
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) June 22, 2025
Eközben Marc Márquez kényelmes, két másodperces előnnyel megnyerte a főfutamot, idén már az ötödiket. Egyben ez volt minden világbajnoki kategóriát tekintve a 93. futamgyőzelme, aminek természetesen az ikonikus rajtszáma, a 93-as miatt van jelentősége. Végül mögötte az Álex Márquez, Digga, Bagnaia, Bezzecchi, Morbidelli, Raúl Fernández, Acosta, Brad Binder, Ai Ogura sorrend alakult ki.
A mugellói MotoGP-főfutam végeredménye
On cloud 93 🤩 @marcmarquez93 adds another milestone to his tally as @alexmarquez73 & @fabiodiggia49 complete the podium 🏁#ItalianGP 🇮🇹 pic.twitter.com/RIRcAopzo5
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) June 22, 2025