MotoGP Sepang Teszt
Superbike Aragon

Ausztrál Superbike – Maxwell duplázott, Miller dobogón

A címvédő ducatis Wayne Maxwell mindkét futamot magabiztosan megnyerte, Jack Miller és Oli Bayliss felemás futamokat zártak.
Palencsár Tibor 2021.12.05. 12:52:15
Olvasási idő: 6 perc
Nagy médiafigyelem irányult a 2021-es  Ausztrál Superbike Bajnokság szezonzárójára, amelyet Dél-Ausztráliában, az Adelaide melletti The Bend Motorsport Parkban rendeztek. Ennek elsődleges oka az volt, hogy az ausztrál MotoGP-futamgyőztes Jack Miller elindult a hétvégi fordulón. Másodlagos oka pedig az volt,  hogy már minden más gyorsasági sorozat véget ért az Északi Félgömbön, de az ausztrál nyárban még lehetett motorversenyt rendezni. Ennek értelmében nemcsak a sorozat weboldalán közvetítették élőben a versenynapot, de még a MotoAmerica és az Ázsiai Gyorsasági Bajnokság (ARRC) facebook-oldalán is. De nemcsak Miller volt jelen mint nagy név, hanem az Endurance VB-n induló Josh Hook, és az onnan visszatérő Anthony West is.

"Thriller" ezúttal nem a Grand Prix világában mérette meg magát

Az európai közönség elsősorban Jack Millerre, és a jövőre már a Supersport VB-re igazoló Oli Baylissre figyelt. Ők gyorsak voltak az edzések és az időmérők folyamán, de a hétvégét egyértelműen a címvédő Wayne Maxwell uralta. A bajnoki cím legfőbb esélyese is ő volt, hiszen 26 pontos előnnyel érkezett a szezonzáróra.

IDŐMÉRŐ EDZÉS

A kvalifikáción is Maxwell szerezte meg a rajtelsőséget Jack Miller és Daniel Falzon előtt. A második sorból Arthur Sissis, Oli Bayliss és Cru Halliday indulhattak. Josh Hook a tizedik, Anthony West a 12. helyről várhatták a piros lámpák kialvását.

Miller az időmérőn közelről megvizsgálta az aszfalt minőségét

A versenyeket a nagy érdeklődésre való tekintettel a facebookon is közvetítették:

A versenynapok közvetítése: 1. rajt 1:49:45, 2. rajt 4:48:20
(Katt a "Megtekintés facebookon"-ra)

ELSŐ FUTAM

Miller rosszul kapta el a rajtot, visszaesett a negyedik helyre. Maxwell megőrizte az elsőséget, a második helyre feljött Sissis, a harmadikra pedig Bayliss – aki hamar leelőzte Sissist. Falzon szintén nem rajtolt jól, ráadásul már az első körben elesett, így csak a mezőny végére tudott visszaállni. Bayliss nem sokáig örülhetett a második helynek, ugyanis Miller és Sissis leelőzték, majd a harmadik körben beütött egy műszaki hiba, ami miatt lelassult, és sok pozíciót veszített, végül feladta a versenyt. Josh Hook hasonlóan járt – bár ő már a második kört sem tudta befejezni. Maxwell kényelmes előnnyel haladt az élen, Miller és Sissis egymással voltak elfoglalva. A 11 körösre tervezett futam hetedik körében Evan Byles bukása miatt azonban jött a piros zászló. A folytatás három körösre rövidült. Az újraindított futam rajtját Miller kapta el a legjobban, ám Maxwell, Glenn Allerton és Lachlan Epis is hamar leelőzték. Pár kanyarral később már Aiden Wagner támadta, ám előzés közben elesett, és Millert is kiütötte.
A futamot Wayne Maxwell nyerte Glenn Allerton és Cru Halliday előtt, bebiztosítva ezzel a 2021-es bajnoki címet.

MÁSODIK FUTAM

A második versenyen is előkerült a piros zászló – már rögtön a legelső körben, mivel két baleset is történt. Az újraindított második futamon Miller ismét rosszul rajtolt, Bayliss viszont annál kiválóbban: feljött az első helyre, ám még az első körben leelőzte Maxwell és Allerton, a második kör elején pedig Miller is. Bayliss később még hátrébb került, mivel Halliday is elment mellette. A következő körökben vonatozássá változott a verseny: az élen álló versenyzők egy-két másodperces különbségekkel követték egymást. Az utolsó körre Halliday utolérte Millert, és kishíján le is előzte, a befutóban azonban meg tudta őrizni a dobogós helyezését a GP-menő. A futamot ismét Wayne Maxwell nyerte Glenn Allerton, Jack Miller és Cru Halliday előtt, Oli Bayliss az ötödik helyen zárt.

DNF Lachlan Epis BMW

A bajnok tehát idén is Wayne Maxwell lett. Troy Herfoss elveszítette a második helyét a bajnokságban, csak negyedikként zárt végül Glenn Allerton és Cru Halliday mögött. Oli Bayliss ötödikként fejezte be élete első (és egy darabig utolsó) Ausztrál Superbike bajnoki szezonját, jövőre már a Supersport világbajnokságon húzza majd a gázt a Barni Racing V2-es Ducatiján.

18 évesen egy Superbike motorral az ötödik hely több, mint szép teljesítmény

Az eltiltás után visszatérő Anthony West a 14. lett – igaz, az első futamon még nem indulhatott, a most hétvégi futamon pedig nulla pontot szerzett. Jack Miller a dobogójáért járó 18 ponttal (itt nem az FIM-ajánlás szerint van a pontozás) az összetett 23. helyét szerezte meg beugróként.