MotoGP Sepang Teszt
Superbike Aragon

Dakar – Daniel Sandersé a prológ

A GasGas ausztrál versenyzője nyerte a nulladik szakasznak is nevezhető prológot.
Palencsár Tibor 2022.01.01. 13:16:10
Olvasási idő: 4 perc
Január elsején nemcsak a 2022-es év, hanem a 2022-es Dakar rali is kezdetét vette. Mielőtt belemennénk az első eredményekbe, röviden ismertetnénk a gyári csapatok felállását:

KTM: a Red Bull KTM gyári csapatának mindhárom versenyzője nyert már Dakart korábban: az osztrák Matthias Walkner, az ausztrál Toby Price, valamint a tavalyi győztes argentín Kevin Benavides, aki a Hondától igazolt át az osztrák márkához. Nem a gyári csapat tagja, de gyári támogatással indul az olasz MotoGP-versenyző Danilo Petrucci is.

Petrux: aszfalt után homok

Husqvarna: a KTM érdekeltségébe tartozó márka két motorost indít a gyári csapatban. Az egyikük az argentín Luciano Benavides (a tavalyi győztes Kevin testvére), valamint az amerikai Skyler Howes, aki tavaly az egyik legjobb privát versenyző volt.

GasGas: a szintén KTM érdekeltségű márka tavaly indított egy új csapatot, amiben a két tavalyi gyári KTM-versenyző, a brit Sam Sunderland és az ausztrál Daniel Sanders indulnak. A spanyol hölgy Laia Sanz ezzel a márkával, de nem ezzel a csapattal indult tavaly – idén pedig ő az autósok mezőnyében indul.

Honda: az aranyszárnyas márka négy versenyzőt állít csatasorba. Továbbra is náluk megy a 2020-as győztes amerikai Ricky Brabec, a chilei José Ignacio „Nacho” Cornejo, a spanyol Joan Barreda Bort, valamint a Husqvarnától leigazolt chilei Pablo Quintanilla, aki a KTM-hez távozó Kevin Benavides helyét veszi át.

A négyfős Honda-legénység

Yamaha: tavaly nagy balszerencséje volt a hangvillásoknak: hiába volt öt remek versenyzőjük, bukásokés műszaki hibák miatt egyikük sem jutott el a célba. Idén már csak három versenyzőjük van: a francia Adrien van Beveren, az amerikai Andrew Short és a „Kalahári Ferrari” néven ismert botswanai Ross Branch. De nemcsak a versenyzők körében volt változás: leigazolták csapatfőnöknek Andrea Peterhanselt – aki nem más, mint „Mr. Dakar”, vagyis Stephane Peterhansel felesége, aki maga is lelkes versenyző volt nemrégiben. De Stephane Peterhanselnek nemcsak a feleségét, hanem a szerelőjét, John Maillon-t is megszerezte a csapat, ő a technikai részért fog felelni.

Sherco: a francia márka a spanyol Lorenzo Santolinot, a portugál Rui Goncalvest és az indiai Harith Koithát indítja.

Hero: az indiai gyár nem sokkal a rajt előtt veszítette el vezérmotorosát, az argentín Franco Caimit, aki pár héttel a tervezett rajt előtt megsérült, így ki kell hagynia az idei viadalt. Őt a dél-afrikai Aaron Maré fogja helyettesíteni. A másik versenyző a portugál Joaquim Rodrigues lesz.

A magyarokról: igen, többes számban írjuk. Bár tavaly úgy volt, hogy a szabadkai Saghmeister Gábor már nem fog indulni többet motorral, mégis ott van idén a mezőnyben, ismét egy KTM-el, ismét az „Original by Motul” kategóriában – vagyis abban, ahol a versenyzőknek nincs szervizcsapatuk, maguk tartják karban a motorjukat. A másik pedig természetesen ismét a szatmárnémeti Gyenes Emanuel – a délvidéki honfitárshoz hasonlóan ő is KTM-el indul, szintén az Original by Motul értékelésben.

Így nyilatkoztak a magyarok a rajt előtt

És akkor a prológról:
Az újév első napján rendezték a Dakar prológját, amelyen a Vörös-tenger partján fekvő Dzsiddából ment a mezőny a verseny első „igazi” szakaszának rajthához, Hailba. A szakasz 614 kilométeréből 19 volt a mért szakasz, a többi 595 pedig összekötő.
A 19 kilométeren az új GasGas gyári csapat versenyzője, az ausztrál Daniel Sanders lett a legjobb. Ő a hondás Quintanillát, a yamahás Branchot és a KTM-es Kevin Benavidest előzte meg. Vagyis az első négyben négy különböző márka található! A MotoGP-ből érkező Danilo Petrucci 23-ként zárt. Gyenes Emánuel az 54., Saghmeister Gábor pedig a 139. helyen áll a prológ után.
A prológon elért időeredményeket néggyel megszorozzák. Erre azért van szükség, hogy senki se óvatoskodja el a prológot, hanem már igenis húzzák a gázt itt is a versenyzők.