MotoGP Sepang Teszt
Superbike Aragon

Dakar – Petrucci megnyerte az ötödik szakaszt!

Eredetileg másodikként ért célba a Dakar ötödik szakaszán, de később az eredeti szakaszgyőztes Toby Price büntetést kapott.
Palencsár Tibor 2022.01.06. 18:35:10
Olvasási idő: 7 perc
Sporttörténelmi siker született a Dakar ötödik szakaszán: Danilo Petrucci első ex-MotoGP versenyzőként szakaszt nyert a Dakaron! Petrux tegnapi harmadik helyezése, majd az azt követő büntetése után ma ismét remekelt. Másodikként ért célba a Rijád körüli hurokszakaszon – ez már önmagában elképesztő teljesítmény egy újonctól, hát még egy olyasvalakitől, aki még soha nem teljesített komoly terepraliversenyt!

Első Dakarján szakaszgyőzelem!

A tegnapi drámai szakasz után ezt nyilatkozta: "A mai nap fantasztikus volt! Egy nagyon gyors szakasz, hátrébb rajtoltam. Elkezdtem faragni a lemaradásomon, majd találkoztam Lorenzo Santolinoval (a gyári Sherco csapat spanyol versenyzője - szerk.) és segítettünk egymásnak tájékozódni és a tempót növelni. 470 km a sivatagban teljes gázon, 100 km/h feletti átlagtempóval, 170-es csúcssebességgel... ÉS A DOBOGÓN VÉGEZTEM! Erre megbüntetnek, mert egy lassú zónában 30 km/h-val túlléptem a sebességhatárt. Az átlagsebesség rendben volt, de a csúcssebességem nagyobb volt a megengedettnél azon a szakaszon.
De tudjátok mit? K****RA nem érdekel, mert nagyon jól éreztem magam!"

Ám a fordulat ismét az idő előrehaladtával jött: kiderült, hogy a szakaszt eredetileg megnyerő gyári KTM-es ausztrál Toby Price egy neutralizációs szakaszon gyorsan hajtott, amiért hat perc időbűntetést kapott (vagyis pontosan ugyanúgy járt, mint tegnap Petrucci, csak ő kisebb mértékben lépte át a sebességhatárt), így a négy és fél perc hátrányban beérkező Petrucci végül ÉLETE ELSŐ DAKARJÁN, A MOTOGP-BŐL ÁTÜLVE MEGSZEREZTE ELSŐ SZAKASZGYŐZELMÉT! Nehéz jelzőket találni erre a teljesítményre... a Dakar mindenkinek embert próbáló feladat, hát még azoknak, akik először indulnak rajta – de azok is jellemzően már rendelkeznek némi terepralis tapasztalattal, ellenben Daniloval! Még egy dolog, érzékeltetésképpen: a négy gyári KTM-versenyző közül ő az első, aki szakaszt nyert. Kevin Benavides, Toby Price és Matthias Walkner már egyaránt nyertek Dakart, de nekik még nem sikerült idén a szakaszgyőzelem. (Az ausztrál Daniel Sanders egy gyári KTM-el versenyzik, de ő GasGas-színekben megy, nem narancssárgával, így ez az első „hivatalos” KTM-győzelem idén). Pedig elmondása szerint még egyszer el is esett egy tevefűcsomón. Miután megtudta, hogy megnyerte a szakaszt, csak ennyit tudott mondani: „Sírok, mint egy kisbaba... nem tudok írni”
Mondani sem kell, számos MotoGP-versenyző, és maga a MotoGP sorozat is gratulált Petruccinak a közösségi médiában.

Kevésen múlott, hogy ne yamahás szakaszgyőzelem szülessen

A győzelem azonban csak egy hajszálon múlott: a második helyezett, a gyári yamahás botswanai Ross Branch mindössze két másodperccel, a gyári hondás chilei José Ignacio „Nacho” Cornejo pedig csupán öt másodperccel volt lassabb tőle! Negyedik helyre a 2020-as győztes, a gyári hondás amerikai Ricky Brabec érkezett be, másfél perc hátránnyal, ötödik pedig a büntetéssel sújtott Toby Price lett.

Price első szakaszgyőzelmére még várni kell

A mai nap megvoltak az első nagy áldozatok: a gyári Husqvarna csapat amerikai versenyzője, Skyler Howes bukott, és beverte a fejét, a könyökét és a vállát. Be tudott jönni a célba, az orvosi vizsgálat után azonban úgy döntöttek, hogy nem kockáztatnak tovább, és számára véget ér az idei Dakar. A gyári hondás spanyol Joan Barreda is elesett ma, és vállsérüléssel jött be a célba. Holnap reggel eldöntik, hogy folytatják-e vagy sem.

Howes az első gyári menő, akinek fel kell adnia

A magyarokról: Gyenes Emánuel a 41. helyen ért célba, 32 perc hátránnyal. Saghmeister Gábort a 102. helyen rangsorolták ma – a szervezők biztonsági okokra hivatkozva megállították a mai szakaszt, miközben az első kb. 50 versenyző már célbaért. Ugyanis megosztott szakaszt teljesítettek ma: két hurokszakasz van Rijád körül. A motorosok és a quadosok ma teljesítették azt a szakaszt, amit holnap az autósok és a kamionosok fognak (és fordítva). Emiatt nem állt rendelkezésre elegendő mentőhelikopter, ezért döntöttek így.