Egyéb motorsport

Japán Superbike 2021 - nevezési lista és naptár

Ismertették a Japán Superbike bajnokság nevezési listáját, melyen több, világbajnokságot is megjárt versenyző szerepel.
A héten a Japán Motorsport Szövetség, az MFJ ismertette a Japán Superbike Bajnokság (hivatalos nevén: Összjapán Gyorsasági Bajnokság) valamennyi kategóriájának nevezési listáját. Mivel számos, korábbi Grand Prix- és/vagy Superbike VB-menő is megtalálható rajta, ezért bemutatnánk őket.

29  Yoshiyuki Sugai Ducati  Team Sugai Racing Japan

A listán 17 név található, ám vélhetően többen is lesznek, akik a szezon közben egy-két fordulón mérettetik meg magukat.
Ami tudható, hogy a trón jelenleg üres: a tavalyi bajnok Kohta Nozane idén a Superbike világbajnokságon fog versenyezni a GRT Yamahánál, Garrett Gerloff csapattársaként. Szintén hiányzik a listáról a tavalyi negyedik helyezett Ryo Mizuno, aki idén a Brit Superbike Bajnokságban fog versenyezni Glenn Irwin csapattársaként a gyári Honda alakulatnál. Kiyonari csapattársát, a tavalyi ötödik helyezett Kazuma Watanabét pedig a Stock1000 kategóriába nevezték be.
A bajnoki címre legfőbb esélyes az Európában jól ismert Ryuichi Kiyonari - háromszoros brit bajnok, valamint korábbi WSBK-futamgyőztes. Tavaly, bár nem szerzett futamgyőzelmet, az összetett második helyén zárt, a Honda pedig nagyon komolyan veszi a japán bajnokságot. Nozanéval a Yamaha elvesztette a tavalyi vezérpilótáját, de nem szabad leírni a sorozat legeredményesebb versenyzőjét, a kilencszeres(!) bajnok Katsuyuki Nakasugát sem - aki mellesleg már végzett dobogón a MotoGP-ben. Tavaly ő volt az egyetlen, aki a csapattársán kívül futamot tudott nyerni, ám a bajnokságban a hetedik lett.
Ám találunk más nagy neveket is a nevezési listán:

• a Suzuki korábbi Superbike VB-futamgyőztese, Yukio Kagayama
  • a Kawasaki legendája, szintén WSBK-futamgyőztes Akira Yanagawa
  • a korábbi kétszeres bajnok Kousuke Akiyoshi, aki már többször ugrott be szabadkártyával a MotoGP-re
  • a korábbi 250 köbcentis Európa-bajnok, Taro Sekiguchi

Érdekes még látni, hogy a japán élmenőknek mennyire nem számít a kor: sokan már 40 fölött vannak! Csak néhány példa: Kiyonari 38, Nakasuga 39, Nakatomi 42, Sekiguchi 45, Kagayama és Akiyoshi 46, Yanagawa pedig 49(!) éves!

Ám említsünk még meg más, korábbi Grand Prix-versenyzőket is a bajnokság többi kategóriájából:

• a Stock 1000-ben címvédőként van jelen a korábbi 250-es és Moto2-es futamgyőztes Yuki Takahashi (Talmácsi Gábor 2009-ben az ő helyét vette át szezon közben a Scot Honda MotoGP-csapatánál)
  • a Stock 600-ban találjuk Tomoyoshi Koyamát, aki a 2019-es címét szeretné visszavenni. Ő Talmácsi Gábor kortársaként, 2007-ben nyert futamot a 125-ben a KTM gyári versenyzőjeként
  • a J-GP3 géposztályban még rajthoz áll az a Youichi Ui, aki 2000-ben és 2001-ben ezüstérmes lett a 125 köbcentiseknél - a maga 48 évével enyhén szólva túlkoros az utánpótlásnak szánt kategóriában

Végezetül, tekintsük meg a 2021-es naptártervezetet. A bajnokság hét fordulóból áll, mindegyik hétvégén két futamot teljesítenek - kivéve a szezonzárón, Suzukában, ahol a tervek szerint hármat.

1.  Április 02-04. Motegi
2. Április 23-25. Suzuka
3. Május 21-23. Sugo
4. Június 18-20. Tsukuba
5. Szeptember 04-05. Okayama
6. Szeptember 17-19. Autopolis
7. November 05-07. Suzuka

A versenyekről be fogunk számolni az oldalunkon.