Egyéb motorsport

Kovács Bálint és a Spanyol Superbike

Közeledik a Spanyol Superbike bajnokság nyitánya, ahol idén hazánk fia, Kovács Bálint teljes szezont fog teljesíteni.
Kovács Bálint, a H-Moto Team sportolója hazánk egyik legígéretesebb ifjú motorversenyzője. 2019-ben megnyerte a német bajnokság, vagyis az IDM Superbike GSX-R márkakupáját, indult több Endurance VB-futamon, 2020 végén pedig részt vett a Spanyol Superbike Bajnokság, vagyis az ESBK zárófordulóján.
Bálint már többször is nyilatkozott a spanyol bajnokság kapcsán, lásd ezt , valamint ezt és ezt a cikket.
A tegnapi napon pedig Kelemen Krisztián, a H-Moto Team csapatfőnöke nyilatkozott az M4 Sportnak az idei, illetve távlati tervekről. A videót sajnos nem lehet beágyazni, ezen a linken lehet megtekinteni az interjút. (11:20-nál kezdődik). Bálint beszámolóit már ismerhetjük, de tekintsünk vissza a Spanyol Superbike 2020-as szezonjára, nézzük meg, hogy mi is volt az a sorozat, amely záró hétvégéjén részt vett a cseh New2 Project által felkészített R1-es Yamahával.

Mi is az az ESBK?

A Spanyol Superbike Bajnokság ezen a néven csupán 2014 óta létezik, amikor a versenyt szervező Spanyol Királyi Motorkerékpáros Szövetség, az RFME és a Dorna együttműködést kötöttek a spanyol gyorsasági bajnokság, a CEV (Campeonato de España de Velocidad) nemzetközivé tételéről. Azelőtt Formula Extreme-nek, illetve Stock Extreme-nek hívták a spanyol bajnokság ezres géposztályát. Ám 2016 végén a CEV és az ESBK útjai különváltak, és már csak az RFME alá tartozik.
A spanyol bajnokság igen színvonalas, hiszen olyan nevek versenyeznek itt, mint a Superbike VB-futamgyőztest Jordi Torres, a sokszoros spanyol bajnok - de olykor a VB-re is beugró - Carmelo Morales, a rendszeres Superbike VB-résztvevő Román Ramos, vagy az Endurance VB-menő Jeremy Guarnoni. De a "vendégszereplők" között is vannak nagy nevek, úgy mint a Stock 1000 ezüstérmes Roberto Tamburini, vagy a Superbike VB-n induló Christophe Ponsson. Bálinttal együtt, az utolsó futamra ugrott be a korábbi Stock 1000 Európa-bajnok és WSBK-menő argentín Leandro Mercado is.

A bajnokság hat fordulóból állt: Navarra, Barcelona, Valencia, Jerez, majd mégegyszer Navarra és Jerez fogadta a mezőnyt. A bajnokság igazából végig két ember: a kawasakis Román Ramos, és a yamahás Carmelo Morales küzdelméről szólt. Máshogyan is alakulhatott volna a helyzet, ha a Hondával induló Jordi Torres nem kényszerül kihagyni az első és harmadik fordulót - ezek ugyanis ütköztek a Moto E világkupa fordulóival. Halkan jegyezzük meg: bölcsen döntött, ugyanis Torres végül megszerezte a világkupa győzelmet 2020-ban.

SBK & Open 1000:

a Spanyol Superbike Bajnokság kétfelé van osztva: van a Superbike, és van az Open 1000 - Bálint az utóbbiban vett részt. A két mezőny együtt indul, ám külön értékelés van számukra, így aki az Open 1000-be nevezett, az az SBK-ban nem kaphat pontokat, függetlenül a helyezésétől.

A szezonzáró:

A bajnoki cím kérdése az utolsó fordulóra maradt, ezt nézzük át kicsit részletesebben: már csak azért is, mert Bálint is ezen indult. Minden fordulóban két versenyt rendeznek, ekkorra eldőlt, hogy már csak Ramon vagy Morales szerezhetik meg az aranyat. Ramos vezetett 183 ponttal, Morales 174 egységgel rendelkezett. Nagy csatában Morales második lett a győztes Torres mögött, Ramos pedig negyedikként ért célba, a dobogó legalsó fokára felálló Miquel Ponstól jó egy másodperccel lemaradva.
Bálint a 15. helyről rajtolva a 12. helyen végzett az összetettben, ám az Open 1000 értékelésben második lett Daniel Saez mögött.

A második futamra maradt a bajnokság kérdése, mindössze két pont volt a különbség Ramos és Morales között. A legtöbben gigászi csatára számítottak, ám végül dráma döntött: ugyanis a két bajnokaspiráns, valamint Torres (magyarul a három legnagyobb név a bajnokságban) az első kör első kanyarjában összeütköztek, és egyikük sem tudta folytatni a versenyt. Így eldőlt, hogy két ponttal, de a kawasakis Román Ramos lett a 2020-as spanyol bajnok. A verseny ettől folyt tovább, egy ötfős boly szakad el a mezőnytől, akik folyamatosan oda-vissza előzgették egymást: Leandro Mercado, Miquel Pons, Marc Alcoba, a japán Naomichi Uramoto, valamint a portugál Ivo Lopes - utóbbi már korábban megnyerte az Open1000 kiírást, így a zárófordulóra már az SBK-ba nevezett. Később Uramoto és Mercado elszakadtak a többiektől. Mercado volt az élen, de Uramoto végig nyomás alatt tartotta. Aminek beért a gyümölcse, ugyanis az utolsó kör utolsó kanyarjában előzte le az argentínt, megszerezve ezáltal a győzelmet, valamint a bajnoki negyedk helyet.

A második futam felvétele

Bálint jobb eredményt zárt a második versenyen, a 15. helyről indulva a 10. helyen végzett, két másodperccel lemaradva Daniel Saez mögött. Az Open 1000 értékelésben ismét a második lett.

24. Oscar Andres Martinez SPA Yamaha 5

Végezetül tekintsünk picit előre: a csapat már bejelentette, hogy Bálint a teljes szezonban részt fog venni az Open 1000 kiírásaiban, ugyanúgy a New2 Project Yamahájával fog indulni. Bálinték az Endurance VB futamain is terveznek indulni, jelen állás szerint az Estoril-i 12 órás fog ütközni a barcelonai fordulóval.