MotoGP Sepang Teszt
Superbike Aragon

Spanyol Superbike szezonzáró – Kovács Bálint távollétében ötödikként zárt!

Ivo Lopes és Christian Palomares lettek a Spanyol Bajnokság ezres kategóriáiban a szezon legjobbjai, de Kovács Bálintnak sincs szégyenkeznivalója.
Palencsár Tibor 2021.11.04. 01:35:51
A hétvégén Jerezben zárult a Spanyol Superbike Bajnokság, mely fordulón Kovács Bálint, a H-Moto Team versenyzője ezúttal sem tudott jelen lenni a korábbi műtétét követő rehabilitáció miatt. Ám Bálint összetettbeli eredménye nem változott: megőrizte ötödik helyét a pontvadászatban!
Itt jegyezzük meg gyorsan: Bálint nélkül sem maradtunk magyar résztvevő nélkül, ugyanis a Promo3 kategóriában indult el egy ifjú magyar tehetség, Kovács Zoltán „Zolika”. Az ő hétvégi teljesítményéről másik cikkben fogunk írni.

Bálint a hét spanyol bajnoki fordulóból csupán az első négyen tudott részt venni: az ötödik állomást a barcelonai bukása, a két utolsót pedig egy itthoni edzésbaleset miatt kényszerült kihagyni. A székesfehérvári srác az utolsó előtti fordulót követően is az ötödik helyen állt, a szezonzáron négy versenyzőnek lett volna esélye befogni: Markus Reiterbergernek, Roberto Blazqueznek, Javier Artimnénak és Oscar San Emeterionak. Ám hamar kiderült, hogy Bálintnak jók az esélyei a pozíció megtartására: ugyanis Reiterberger nem nevezett be a hétvégére; Blazquez és Artime pedig bár beneveztek, nem vettek részt a fordulóban. Így egyedül San Emeterio pályázhatott Bálint helyére, ám a 35 pontos hátránya miatt mindenképpen a dobogón kellett volna végeznie. (Spoiler: nem sikerült.)
Nézzük meg röviden, mit hagyott ki Bálint a második jerezi fordulón:

IDŐMÉRŐ

A csütörtöki és pénteki száraz szabadedzéseket követően szombatra megérkezett az eső. Az időmérőn a japán Naomichi Uramoto szerezte meg a rajtelsőséget Oscar Gutierrez és Roman Ramos előtt. A második sorban az Open 1000 élmenőit találtuk: Daniel Saez, Christian Palomares, valamint az erre az egyetlen hétvégére benevező korábbi Endurance-világbajnok francia Alan Techer várták innen a lámpák kialvását. Az SBK bajnoki cím két éllovasa, Ivo Lopes és Jordi Torres csak a negyedik sorba kvalifikálták magukat.

ELSŐ VERSENY

Barátságtalan körülmények

Az első versenyt piros zászlóval meg kellett szakítani a múlt hétvégi győztes Gutierrez bukása miatt. Eközben az eső még jobban rákezdett, így a várakozás miatt a futamot 10 körre rövidítették. Az első két körben még Uramoto állt az élen, de őt leelőzte a piros zászlót okozó Gutierrez, majd pár kör múlva a címvédő Ramos is. Végül Gutierrez – Ramos – Uramoto sorrendben futottak be, az Open 1000 értékelésben a francia sztárvendég Techer nyert Palomares és a másik Endurance-menő Chris Leesch előtt.

20 Juan Pablo GARCIA SPA BMW + 1 kör Open1000

Oscar San Emeterio a kategóriában csak a nyolcadik helyen végzett, nyolc pontot faragva csak a 35-ből: ezzel eldőlt, hogy Kovács Bálint mindenképpen ötödikként zár, hiszen San Emeterio egy esetleges vasárnapi futamgyőzelemmel sem tudott volna elég pontot hozni hazánk fián.

Az erős szezonkezdet során szerzett pontok kitartottak az év végéig

Az ilyen helyzetekre szokták mondani, hogy puskalövés nélkül csatát nyerni...

MÁSODIK VERSENY

A második versenynap közvetítése - Superbike rajt 3:35:45-nél

A vasárnapi versenyen már nem esett az eső, de a pálya még nem száradt fel. A futam nem volt túl izgalmas: a pole-ból induló Gutierrez kényelmes rajt-cél győzelmet aratott Uramoto és Techer előtt. Közben a bajnoki címek is elkeltek: az Open 1000-ben Palomares az összetett hatodik, míg Saez a nyolcadik helyen zárt, így eldőlt, hogy a kawasakis nyeri meg ezt az értékelést. Az SBK bajnoki címéért küzdő Lopes az összetett 11. helyén végzett, 20 másodperccel megelőzve Torrest.

Philippe LE GALLO FRA Honda + 16 kör Open1000

Christian Palomares lett az Open 1000...

12. Christian Palomares SPA Kawasaki 10

Kovács Bálint tehát négy forduló során gyűjtött 117 egységet, amely csupán héttel marad el a szintén négy fordulón induló Marc Miralles mögött. Az első két helyezet Palomares és Saez végig az egész szezonban remek formában voltak – Palomares ráadásul az első fordulóra még az SBK értékelésbe nevezett be (az akkor szerzett 10 ponttal az utolsó lett). A finn Ville Valtonen gyors volt, de a két spanyollal ő sem bírt. Íme az év végi díjkiosztó fotója:

2. Saez - 1. Palomares - 3. Valtonen

Ha nincs az a két sérülés, akkor valószínűleg Bálint is ott lenne ezen a képen – de ugye motorsportban nincs olyan, hogy „ha”... Bálint mögött hatodik lett a német Markus Reiterberger. A BMW ásza csak két hétvégére nevezett be, de ezeken az összes futamot megnyerte. Vele pontazonssággal áll Oscar San Emeterio - ő egész szezon során gyűjtögette a pontokat, bár dobogón egyszer sem végzett.

Az SBK-ban végül a tavalyi Open 1000 bajnok portugál Ivo Lopes diadalmaskodott a kétszeres Moto E világkupagyőztes és korábbi Superbike VB-futamgyőztes Jordi Torresszel szemben. Torres kihagyta a második fordulót a Moto E világkupabeli kötelezettségei miatt – viszont azt a sorozatot ugye megnyerte, így talán nem bánkódik az ESBK cím elvesztése felett, jóllehet érthető módon volt csalódott:

2. Torres - 1. Lopes - 3. Gutierrez

Harmadikként pedig a legutolsó három versenyt megnyerő Oscar Gutierrez zárt, két ponttal leelőzve a tavalyi bajnok Roman Ramost. Torres csapattársa, a Moto E-ben szintén érdekelt brazil Eric Granado lett az ötödik, megelőzve Uramotot és a korábbi sokszoros bajnok veterán Carmelo Moralest.

Lovas és ló: Bálint és a New2 Project Yamaha R1-ese

Így zárult tehát a 2021-es Spanyol Superbike Bajnokság. A P1Race szerkesztősége ezúton is szívből gratulál Kovács Bálintnak, valamint a H-Moto Teamnek és a motort biztosító New2 Project csapatnak a 2021-es teljesítményükért és helytállásukért!

Fotó: RFME, H-Moto Team