MotoGP Sepang Teszt
Superbike Aragon

Valencia – Ducati első sor, Rossi 10. a szezon utolsó időmérőjén (videók)

A Jorge Martin szerezte meg a szezonzáró valenciai nagydíj rajtelsőségét, a mögötte záró gyári ducatisok előtt, akik mindketten buktak utolsó gyors körükön. Valentino Rossi pályafutása utolsó időmérőjét a 10. helyen zárta.
Forgó Ariel János 2021.11.13. 15:06:51
A királykategória idei utolsó időmérője során a Q1-ben az első mért körök közül Alex Rinsnek sikerült a legjobban felvennie a kezdőtempót. A suzukis egyből az első mért körével az élre állt, a másodikkal pedig faragott idején, továbbra is őrizve ezzel továbbjutó helyét. A második pozíciót kezdetben Binder foglalta el, de persze számítani lehetett rá, hogy ez talán változni fog, hiszen nyolc perccel a vége előtt a Q1 összes résztvevője kiment a boxba új hátsó abroncsért, hogy aztán végső támadást indítva döntsenek a két továbbjutó hely sorsáról. Elsőként Vinales és Bastianini tért vissza a pályára, ennél fogva ők nyitották meg a mindent eldöntő utolsó négy percet: Néhány másodpercre ugyan Dovi elvette Binder második helyét, azonban a KTM-s hamar visszavágott, tartva ezzel magát a továbbjutó pozícióban. Eközben (vélhetően a nagy próbálkozás végett) Alex Marquez a kavicságyban kikötve volt kénytelen idő előtt feladni a harcot. A legvégén Rins még a biztonságért ráerősített saját legjobbjára és Binder is jött egy újabb kiváló kört, így végül ők ketten maradtak a továbbjutó pozíciókban. A Q1 nagy vesztese Andrea Dovizioso volt, aki csupán hét századdal (!) maradt el Bindertől, ezzel együtt pedig a továbbjutástól. Pol Espargaro a délelőtti bukása miatt nem vett részt a kvalifikáción.

A Q2-t Miller kezdte a legjobban a hétvége eddigi legjobb idejével 1’39.479-cel. A kivezető körön Valentino Rossi igyekezett Bagnaia mögé beállni (akárcsak a délelőtti harmadik szabadedzésen), de mivel az olasz hibázott első gyors köre során rögtön az első kanyarban ezért hamar leszakadt honfitársáról. Közben Miller tovább erősített körén immáron 1’30.325-re, amit Bagnaia ismét csak megközelíteni tudott, miként Mir. Nyolc perccel a kvalifikáció vége előtt Martin ezredre pontosan (!) ugyanolyan kört futott mint Miller, azonban mivel azt az ausztrál előbb teljesítette, így persze maradt ő az élen. Ezt követően ment ki mindenki a boxba új hátsó abroncsért, rákészülve a végső támadásra. Az utolsó hat percben Rossi újfent Bagnaia mögé beállva igyekezett javítani legjobbján és egyúttal 11. helyén.

A ducatis egyrészről az élre állt 1’30.118-cal, Rossinak pedig egy pillanatnyi nyolcadik pozíciót hozott az, hogy igyekezett tartani a tempót az előtte haladó Bagnaia-val. Habár a fiatal olasz a következő körében tovább faragott idején és kereken 1’30.000-ás időt ment, utána a második kanyarban elesett, így neki ezzel véget is ért a kvalifikáció. A ducatis ezzel el is bukta a pole-t ráadásul márkatársával, Jorge Martinnal szemben, aki megszerezte a rajtelsőséget. Miller nemkülönben egy kiváló gyors körön volt, nagyszerű szektoridőkkel, de mivel csapattársához hasonlóan ő is eldobta a Ducatit, ezért neki sem sikerült már javítani. A rajtelsőség tehát Martiné lett a gyári Ducati kettőse előtt, Valentino Rossi pedig pályafutása utolsó kvalifikációját a 10. helyen zárta.