2024. április 19. 23:15
KezdőlapMotorsportMagyar dobogó nélküli NTC-szezonzáró

Magyar dobogó nélküli NTC-szezonzáró

Szeptember első vasárnapján lezajlott a 2022-es Northern Talent Cup idény utolsó futama. Ez az év leggyengébb magyar szereplését hozta, ugyanis most fordult elő először (és utoljuára) idén, hogy egyetlen magyar versenyző sem végzett dobogós helyen. Azaz majdnem: Varga Tibike a szombati győzelmét követően harmadikként futott be, de egy büntetés miatt megfosztották a bronzéremtől.
Lássuk az utolsó futam történéseit.

Vasárnapi futam

Mind az öt magyar fiú ott volt a rajtrácson, de csak hárman ültek motoron.

A már bajnok Rossi Moor Loris Venemant… Fotó: Dorna Sports
… az ezüstérmes Farkas Kevin pedig Varga Tibort kísérte a rajtrácsra. Fotó: Dorna Sports

A szezonzáró verseny felvétele itt nézhető vissza, az első rajt 3:01:50-nél, a második 3:29:00-nál kezdődik.

Igen, két rajt volt a futamon: ugyanis az eredetileg 14 körös futam negyedik körében elkezdett esni az eső, emiatt az ötödikben piros zászlóval megállították a futamot. A megszakításig Varga Tibike ugyanúgy a győzelemért harcolt az olasz Matteo Masilival és a holland Loris Venemannal, mint az előző futam elején.
Vincze Martin gyengén rajtolt, több helyet visszaesett, ám egy körön belül felzárkózott a negyedik helyig. Ám a második kör elején, az első kanyar utáni egyenesben a holland Jurrien Van Crugten mögött haladva sajnos elesett. Nem sérült meg, de a verseny számára véget ért – ez volt az első alkalom idén, hogy nem szerzett pontot.

Vincze Martin és mentora, Chrobák János csak az első rajtnál állhattak fel a rácsra. Fotó: Dorna Sports

Az öt körösre újraindított futamon rajtjánál Martin tehát már nem volt ott. Varga Tibor remek rajtot vett, és a sikánnál már ő állt az élen. Tibike két körön át tartotta az első helyet, de a harmadikban megelőzte őt Van Crugten és a svájci Lenoxx Phommara, valamint az osztrák Kilian Holzer is. Holzer átvette a vezetést, és leszakította magáról a többieket – előnye a futam végéig ki is tartott. A második helyért Varga, Veneman és Van Crugten harcoltak, mivel Phommara műszaki hiba miatt kiszállt a küzdelemből. Az újraindításkor még szitáló eső közben elállt, bár az aszfalt még ugyanúgy vizes maradt. Az utolsó kört Tibike negyedikként kezdte meg, és végig ott is haladt, ám az utolsó kanyarban beszúrt Venemannak, és megszerezte a harmadik helyet – a tempójával megfutotta verseny leggyorsabb körét is.

Itt még Varga Tibike (44) vezetett. Fotó: Dorna Sports

A fekete leves azonban ezután jött: utólag három másodperc büntetést kapott, így harmadik helyett végül hetedik lett! Az indoklás szerint a harmadik körben Tibike kikényszerítette a cseh Michal Prokest a rázókőre a bikaszobor előtti szakaszon, aki emiatt elesett. Egy hosszúkörös bűntetést szabtak volna ki rá, az idő rövidsége miatt azonban ezt átváltották három másodpercre.

Osztrák győzelem osztrák pályán. Fotó: Dorna Sports

Kilian Holzer tehát hazai pályán megszerezte pályafutása első NTC-győzelmét, mellé még a két holland srác, Jurrien Van Crugten és Loris Veneman állhatott fel. Az idei 14 NTC-versenyből ez volt az első és egyetlen, amelyiken nem volt magyar versenyző a dobogón – valamint a harmadik, amelyet nem magyar fiú nyert.

Nem nyerhetünk mindig mi: ezúttal egy osztrák és két holland a dobogón. Fotó: Dorna Sports

Lőrinc Laci a hátsó régióban csatázott, és a holland Delano Grevent, az ukrán Sviatoslav Pylypenkot, valamint az esővel megküdző Matteo Masilit is maga mögé utasítva a 18. helyen zárt.

Lőrinc Laci (21) David Sidorovval (33), Delano Grevennel (31) és Sviatoslav Pylypenkoval (takarásban) csatázott. Fotó: Dorna Sports

Nyilatkozatok

Varga Tibor tehát nem állhatott fel a dobogóra. Búslakodni azonban nem volt ideje, mivel a futam után indult is tovább Olaszországba, a Red Bull Rookies Cup 2023-as válogatójára:

Vincze Martin az alábbiakat nyilatkozta:

„Nehéz hétvégén vagyok túl, elestem a második versenyen. Szerencsére jól vagyok! A szezonnak sajnos vége. Hetedik helyen zártam a bajnokságban, de enélkül a bukás nélkül úgy vélem, hogy az ötödik pozíció is meglehetett volna, de hát ilyen a versenyzés. Most az edzésekre fogok teljesen koncentrálni! És gratulálok Rossi Moornak a bajnoki címhez!
Köszönöm mindenkinek, aki ebben a szezonban segített nekem és hitt bennem, különösen Diego Lozanonak (a Northern Talent Cup rider coach-a – szerk.) a jótanácsokért!”

Lőrinc Laci az alábbiakat mondta az utolsó versenyhétvégét követően:

„Bonyolult hétvége volt, nem úgy zárult a szezon, ahogy szerettem volna, de ez van. Szeretném megköszönni mindenkinek, aki segített és szurkolt nekem! Hálás vagyok a Northern Talent Cupnak, hogy megadták nekem ezt a lehetőséget! Meglátjuk, hogy mit hoz a jövő!”

A 2022-es Northern Talent Cup végeredménye

Mint már korábban megírtuk: Rossi Moor lett a bajnok, Farkas Kevin pedig 14 ponttal mögötte zárt másodikként. Ők ketten végigdominálták a szezont, a 14 futamból 5-5 győzelmet és két-két második helyet szereztek. Egészségügyi problémáik miatt a szezonzáró fordulót ki kellett hagyniuk, de így sem veszélyeztette a pozíciójukat senki. A bajnoki bronzérem a német Dustin Schneider nyakába került.

A bajnoki dobogósok: 2. Farkas Kevin – 1. Rossi Moor – 3. Dustin Schneider. Fotó: Dorna Sports

Varga Tibor hatodikként zárt, három ponttal megelőzve Vincze Martint. Martin ötödikként érkezett meg Ausztriába, de az utolsó futamon történt nullázása miatt Varga és Van Crugten is meg tudták előzni (szombat után Van Crugten 128, Varga 127 egységgel bírt). Lőrinc Laci az oschersleben-i négy pontjával 22-ként zárt a 27 fős mezőnyben.