Simon Patterson, az egyik legismertebb, MotoGP-vel foglalkozó újságíró kemény hangvételű bejegyzéssorozatban kritizálta a sorozatot, mondván, a saját szabályait sem tartatja be az agyrázkódást illetően. A brit sajtómunkás úgy véli, ennek előbb-utóbb nagyon súlyos következményei lesznek.
A MotoGP-ben időről időre előkerül az agyrázkódás témája, illetve az, hogy a sorozat vezetése mit tesz a versenyzők megóvása érdekében. Tavaly leginkább a Francia Nagydíj hétvégéje borzolta a kedélyeket, miután Marco Bezzecchi és Fabio Quartararo esetében is felmerült, hogy agyrázkódással versenyzett. Akkor többek között Simon Patterson, a The-Race.com elismert újságírója is felemelte a szavát, és most, a thaiföldi forduló után is klaviatúrát ragadott a témában.
Két MotoGP-pilóta is agyrázkódással versenyzett az előző hétvégén?
„Pénteken Buriramban egy MotoGP-versenyző bukott, ráesett a fejére, és később a sajtónak beismerte, túlságosan megszédült ahhoz, hogy a nap hátralévő részében motorozni tudjon. Ezután szombaton és vasárnap is versenyzett – írta az X-en, nyilvánvalóan Aleix Espargaróra célozva. A gyári Aprilia pilótája még azelső szabadedzésen bukott (erről azóta sem tettek közzé videót), és bár a helyi idő szerint délutáni tréningen is motorra ült, viszonylag hamar feladta a próbálkozást. Másnap viszont már ott volt a mezőnyben.
Patterson ezután meglehetősen erős állítást fogalmazott meg. „Előbb-utóbb meg fog ölni valakit, hogy a MotoGP semmibe veszi az agyrázkódást” – vélekedett. Hozzátette, mindez nem a versenyzők ellen szól, hiszen ők csak a munkájukat végzik, és mindent megtesznek azért, hogy a pályán körözhessenek. Ám éppen ezért vannak a biztonsági előírások, valamint az orvosi személyzet, amely adott esetben közbe tud avatkozni. A brit újságíró azonban úgy véli, gyakran még a saját szabályaikat sem tartatják be.
Ezután három lehetséges következményt vázolt fel. Az első az ún. second-impact syndrome (SIS), amelyet leginkább másodikütés-szindrómának lehetne lefordítani. Ennek lényege, hogy ha valaki még nem épült fel teljesen egy agyrázkódásból, és feje újabb ütést kap, akkor az agy gyorsan és katasztrofális mértékben megduzzad, ami gyakran halálos következményekkel jár, de ha nem, az elszenvedőnek akkor is szinte kivétel nélkül súlyos maradandó károsodással kell számolnia. Ez akkor is megtörténhet, ha normál esetben a legenyhébb tünetek állnának fel, és az első eset súlyosságától függően percekkel, napokkal vagy akár hetekkel később is bekövetkezhet. Azt már csak mi tesszük hozzá, hogy Franco Morbidellinek minden bizonnyal emiatt kellett kihagynia az előszezoni teszteket, miután Portimãóban komoly agyrázkódást szenvedett január végén.
The worst possible start for @AleixEspargaro!
He's gone tumbling through the gravel at the last corner! 💥#ThaiGP 🇹🇭 pic.twitter.com/yRafbHwod3
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) October 25, 2024
A második lehetséges negatív kimenetel, hogy valakit idő előtt pályára engednek, és balesetet okoz. Ilyesmi történt már, igaz, „csak” teszten. 2022 februárjában Raúl Fernández nagyot esett, ennek ellenére másnap újból körözhetett. Azonban nem telt bele sok idő, és ismét bukott, mivel a szokásosnál 20 méterrel később fékezett, csak éppen ezt állapota miatt utólag sem érzékelte. Abba pedig jobb nem belegondolni, mi történne, ha valaki a rajtnál mérné el ennyire a féktávot a mezőny közepéről vagy végéről indulva.
A harmadik kedvezőtlen forgatókönyv a krónikus traumatikus enkefalopátia, vagyis a többszöri agyrázkódás hosszú távú hatása. Az első tünetek nyolc-tíz évvel később jelentkezhetnek az alany hangulatán vagy viselkedésén, a végső stádium pedig akár demenciához vagy öngyilkossághoz is vezethet. Kutatások szerint a több fejsérülést elszenvedő emberek 30 százalékánál jelentkezik ez a betegség, és nincs rá gyógymód.
Patterson ezután kitért más, pozitív példát mutató sportágakra: a Forma–1-ben egy szenzor érzékeli, mekkora erővel csapódott be az autó, és jelzi a valószínűsíthető agyrázkódást, míg a rögbiben automatikus háromhetes pihenővel jár a feltételezett agyrázkódás. Arról nem is beszélve, hogy mostanában kezdik bevetni azokat a vérvizsgálatokat, amelyek bizonyítják ezt a problémát.
A brit újságíró szerint tehát más sportágak komolyan veszik az agyrázkódást, a MotoGP viszont a saját, egyébként is elég laza szabályait sem tartatja be. Hozzátette, tisztában van vele, hogy sokat foglalkozik ezzel a témával, mivel megrémítik őt a lehetséges következmények, és a bajnokság részéről a jelek szerint senki nem hajlandó párbeszédet folytatni erről. „Nem akarok [úgy élni], hogy semmit nem mondtam, ha bekövetkezik a lehető legrosszabb” – zárta bejegyzéssorozatát.