A gyorsaságimotoros-világbajnokságban közel másfél évtizeden át versenyző Karel Abraham megmászta a Mount Everestet. A cseh expilóta hat nap alatt járta meg oda-vissza az alaptábor és a csúcs közötti útvonalat.
A gyorsaságimotoros-világbajnokságban egy átlagember számára elképzelhetetlen erőnlét szükséges, de ez talán hatványozottan igaz a hegymászásra. Pláne akkor, ha valaki a világ legmagasabb csúcsát, a 8848, pontosabban 8848,86 méter magas Mount Everestet akarja meghódítani. Ez sikerült Karel Abrahamnak, aki néhány napja tett közzé erről bejegyzést a közösségi médiában.
„Mount Everest. A világ legmagasabb hegycsúcsa – olvasható a 35 éves expilóta Instagram-oldalán. – Fizikailag és még inkább mentálisan [ez volt] életem legnagyobb kihívása. Annak ellenére, hogy sikerült feljutnom a csúcsra, be kell vallanom, hogy alábecsültem ezt a kalandot. Ezek az emlékek örökre megmaradnak bennem.”
Bár a hegymászók nem a Mount Everestet tartják a legnehezebb csúcsnak, a Nepál és a hivatalosan Kínához tartozó Tibet határán fekvő hegy ettől még nyilvánvalóan extrén kihívásokat tartogat. Abraham mindezt kevesebb mint egy hét alatt tejesítette. „Köszönöm, Prakash serpa, hogy mindössze 6 nap alatt segítettél nekem végigmenni az alaptábor-csúcs-alaptábor útvonalon” – hálálkodott.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A fizikai megterhelés mellett ráadásul rengeteg veszély leselkedik a hegymászókra a lavináktól kezdve a nem látható hasadékokon át egészen a kiszámíthatatlan időjárásig. Nem beszélve a 8000 méter feletti szakaszról, amelyet egyszerűen csak „halálzónának” neveznek. Az évek során sajnos már több mint háromszázan vesztették életüket a Mount Everest közelében, köztük majdnem két éve Suhajda Szilárd is. Talán ezért is érdemes megfogadni Abraham utolsó mondatait. „Amikor egy kaland véget ér, egy másik elkezdődik – fogalmazott. – Csak menj biztosra, hogy mindig megtalálod a hazautat.”
Abraham 2005-ben mutatkozott b a gyorsaságimotoros-világbajnokság 125 köbcentiméteres géposztályában. Annak ellenére, hogy első pontjait csak a következő idény végén szerezte, 2007-ben már a 250-es kategóriában versenyzett. Első dobogóját a 2010-es Japán Nagydíjon érte el, amikor már Moto2-nek hívták a bajnokságot, majd néhány héttel később Valenciában futamot is nyert, világbajnoki pályafutása során először és utoljára.
2011-ben felléphetett a MotoGP-be, ahol az AB Motoracing színeiben 64 pontot szerzett egy Ducati nyergében. Később az ART-n és a Hondán is ült, majd visszatért a bolognaiakhoz, ám ezt az eredményét nem tudta megjavítani, ahogyan a bajnoki tizennegyedik pozíciót is csak megismételni volt képes 2012-ben. 2019-ig versenyzett a sorozatban, ám 2016-ban tett egy kitérőt, ugyanis abban az évben 33 egységgel a tizennyolcadik helyen zárta a Superbike-vb-t.