2024. április 18. 20:30
KezdőlapMotorsportFrancia Superbike: idén is Debise-hengerrel indul a szezon

Francia Superbike: idén is Debise-hengerrel indul a szezon

Ahogyan ígértük, az oldalunkon nemcsak a világbajnokságok, de az ismertebb nemzeti sorozatok is helyet fognak kapni – a Francia Superbike Bajnoksággal (FSBK) sem lesz ez másképpen.

Visszatekintés 2021-re

A hétvégén kezdetét vette a 2022-es francia bajnoki idény a Le Mans-i Bugatti versenypályán. Mielőtt belekezdenénk, nézzük át röviden az előző évadot: a tavaly Kawasakival versenyző Valentin Debise sorra nyerte a versenyeket, és úgy tűnt, hogy simán elhódítja a koronát a 2020-as bajnok Mathieu Ginestől (akit épp a napokban igazolt le a Kovács Bálintot is soraiban tudó Wójcik Racing Team az Endurance VB két 24 órás futamára). Ráadásul dupla műszakot is vállalt: ugyanis nemcsak a Superbike hanem a Supersport géposztályban is indult, ahol hasonló dominanciát mutatott be. (A francia mellett a német bajnokságban is rajthoz állt, szintén mindkét kategóriában, szintén bajnoki esélyekkel). Mindezek mellett olykor beugrott a Supersport világbajnokságra is a GMT94 Yamahához.
Ám végül pont ez akasztotta meg a zseniálisan induló évét: ugyanis a világbajnokság Magny-Cours-i fordulójában súlyosan megsérült, amikor is a rajtrácson ragadva elütötte őt a honfitárs Vincent Falcone:

Emiatt a szezonzárón már nem tudott részt venni. A Supersportban még kitartott a pontelőnye, így a bajnoki cím az övé lett, a Superbike-ban azonban Gines meg tudta fordítani az állást, így a korona nála maradt.

A 2022-es szezon legfőbb tudnivalói

Most pedig térjünk rá az idei évadra. A 2022-es FSBK szezon hét fordulóból áll. A naptár:

7. Szeptember 23-25. Paul Ricard

A legfőbb változás, hogy Valentin Debise márkát váltott: Kawasaki után idén Yamahával méreti meg magát, újfent mindkét géposztályban. Az viszont nem változott, hogy idén is Mathieu Gines lesz a fő ellenfele, amibe olykor beleszólhatnak az Endurance VB-n is induló menők, mint pl. Kenny Foray vagy Gregory Leblanc.

Nyitóforduló – első futam

A szezonnyitóra a legendás Bugatti pályán került sor, ahol mintegy tízezer néző figyelte az eseményeket – mivel három hét múlva itt rendezik meg a híres 24 órás versenyt, a szokásosnál több volt a rajthoz álló motoros is.

A rajtelsőséget (ahogyan várható volt) Debise szerezte meg Kenny Foray és Gregory Leblanc előtt, Gines az ötödik helyről indulhatott. A rajtot Debise kapta el a legjobban,  Gines hamar felzárkózott a második helyre, mögöttük pedig jött Kenny Foray és Leblanc. A vezető négyes aztán két párossá szakadt – a győzelemért Debise és Gines, a harmadik helyért Foray és Leblanc küzdöttek. A végére azonban Debise két másodpercre ellépett a címvédőtől, így megnyerte az első futamot Gines és Foray előtt.

Nyitóforduló – második futam

A második versenyen már Gines kapta el legjobban a rajtot, és állt az élre – őt követte Debise és Axel Maurin. Gines és Debise ezúttal is elléptek és a külön küzdöttek a győzelemért. Sokáig Gines volt az élen, Debise azonban hat körrel a vége előtt le tudta előzni, és ismét meg tudta nyerni a versenyt. Maurint többen is leelőzték, így ismét Debise – Gines – Kenny Foray dobogó lett a végén.

Supersport

Pár szóban a hatszázasokról: Valentin Debise itt is megnyerte mindkét futamot – egyszer Matthieu Gregorio, másszor pedig Loic Arbel előtt. Négy versenyből négy győzelem Debise mérlege Le Mans-ból. És, hogy mennyi ideje van a két kategória között? Ennyi: