2024. április 16. 22:49
KezdőlapMotorsportMotoAmerica - Petrucci kettős győzelemmel debütált!

MotoAmerica – Petrucci kettős győzelemmel debütált!

A hétvégi Amerikai Nagydíj betétfutamaként szerepelt az amerikai kontinens legerősebb bajnoksága, a MotoAmerica Superbike 2022-es nyitófordulója is.

A sorozat a 90-es és kora 2000-es évekbeli fénykora után mintegy tíz évnyi hanyatlás következett, ám az utóbbi pár évben ismét elkezdett növekedni a színvonal. Ennek az egyik jele, hogy egyre több, világszinten is ismert (na jó, mondjuk ki: európai) versenyző is indult náluk. A korábbi Moto2-es világbajnok és MotoGP futamgyőztes Toni Elias még bajnoki címig is vitte, az elmúlt egy-két évben pedig olyanok indultak az amerikai menők mellett, mint Lorenzo Zanetti, Hector Barbera, vagy éppen Loris Baz. 2022-re pedig egy újabb nagy név igazolt a sorozatba: a kétszeres MotoGP-futamgyőztes (és egyszeres Dakar-szakaszgyőztes) Danilo Petrucci, aki Loris Baz helyét vette át a gyári támogatású Warhorse HSBK Ducati csapatnál.
Nos, a bemutatkozása nem is sikerülhetett volna jobban: a nyitóforduló mindkét versenyét megnyerte!

IDŐMÉRŐ

Az időmérő edzésen a címvédő gyári yamahás Jake Gagne szerezte meg a rajtelsőséget a privát yamahás Mathew Scholtz és az újonc Danilo Petrucci előtt. A második sorból a Suzukitól a gyári Yamahához igazoló Cameron Petersen, a korábbi VB-menő Hector Barbera és a Supersport VB-t is megjárt PJ Jacobsen várhatták a rajtlámpa kialvását. A teljes rajtrács itt tekinthető meg.

ELSŐ VERSENY

A szombaton rendezett első verseny kisebb drámával indult: a rajtelsőséget megszerző Gagne műszaki hiba miatt már a felvezető kört sem tudta befejezni. Petrucci gyengén rajtolt, visszaesett a negyedik helyre, ahonnan hamar elkezdett felzárkózni: a második körben PJ Jacobsent és Petersent is leelőzte, a negyedikben pedig átvette a vezetést Mathew Scholtztól, amit aztán a végéig már ki sem adott a kezéből. Petrucci tehát rögtön élete első MotoAmerica Superbike futamán győzedelmeskedni tudott. Mellé a dobogóra Scholtz és Petersen állhattak fel, a pódiumon tehát egyetlen amerikai motorost sem láthatott a közönség. Jacobsen lett a negyedik, Barbera pedig az ötödik.

DNS Danilo Lewis BRA BMW

Petrucci bejegyzése az első MotoAmerica győzelem után – megvalósult az amerikai álom:

View this post on Instagram

A post shared by Danilo Petrucci (@petrux9)

MÁSODIK VERSENY

A második futamon már el tudott rajtolni a címvédő Gagne, a rajtot azonban nem ő, hanem a csapattárs Petersen kapta el a legjobban, őt Scholtz és Petrucci követték. Az előző futamon brillírozó Jacobsen alatt már az első körben elfüstölt a BMW, így Gagne máris előrejött a negyedik helyre. Még többet jött előre Petrucci, aki már az első kört is az első helyen zárta, mivel hamar le tudta előzni a két dél-afrikai riválisát. Petrucci és Scholtz elszakadtak a két gyári yamahástól, és az élen a különversenyüket futották: Scholtz visszavette a vezetést az olasztól a negyedik körben, aki aztán a hetedikben újra az élre állt. A leintésig már nem változott a sorrend: az első két helyen ismét Petrucci és Scholtz futottak be, melléjük a címvédő Gagne állhatott fel még a dobogóra.

A hétvégén csak Mathew Scholtz (11) volt partiban Danilo Petruccival (9) Fotó: MotoAmerica / Brian J. Nelson

DNF PJ Jacobsen USA BMW

Örö, bódottá Petruccinál, érthető módon. Csak ennyit írt: „Kettő jobb, mint egy.”

A bajnokságot így értelemszerűen Danilo Petrucci vezeti maximális pontszámmal, őt követik a dél-afrikai yamahások. Negyedik helyen a 2020-as Supersport bajnok mexikói Richie Escalante áll, őt követi Jake Lewis, Hector Barbera, és majd csak utánuk következik a tavalyi évadot uraló (a 20 versenyből 17-et megnyert) Gagne.