2024. március 28. 16:00
KezdőlapMotorsportLe Mans - YART pole, a magyarok a 13. és 14. helyekről...

Le Mans – YART pole, a magyarok a 13. és 14. helyekről indulhatnak

Elkezdődött a 2022-es Endurance VB a szezon egyik legnagyobb presztizsű futamával, a Le Mans-i 24 órással. A nevezési listán számos világsztárt találunk, számunkra azonban a két magyar versenyző, Kovács Bálint és Bódis Richárd a legkedvesebbek.
Mindketten Yamahával indulnak, de külön géposztályban. Bálint csapata, a Wójcik Racing Team a superbike-nak megfelelő EWC-ben és Stock-ban is érdekelt – Bálint a 777-es rajtszámú Stock brigád névsorában van feltűntetve, zöld színű versenyzőként: azaz tartalékként van jelen, ha a három másik motoros közül valaki kidőlne. Richárd pedig az EWC-ben induló Maco Racing csapat vörös színű nevezettje.

A még kedden rendeztek egy ismerkedő tesztet, ezután Bálint így nyilatkozott:

Bódis Richárd pedig így:

Csütörtökön három jelenésük volt a versenyzőknek: pénteken egy szabadedzés, egy időmérő és egy éjszakai edzés; pénteken pedig egy második időmérő edzés várt a versenyzőkre.

Valamennyi eredmény ezen a linken tekinthető meg.

ELSŐ SZABADEDZÉS

A csütörtöki első szabadedzést az ERC Endurance Ducati nyerte meg Xavi Foresnek köszönhetően. Ricsiék a 11., Bálinték a 19. helyen zártak az 52 csapatot számláló mezőnyből. Ekkor Ricsi még elmaradt a két csapattársától: Anthony Westtől és Enzo Boulomtól – ami nem csoda, hiszen a motort és a pályát is szoknia kellett. Bálint rögvest gyorsabb volt attól a Marek Szkopektől, aki a holnapi futamon rajtolni fog, Kevin Manfredihez és Danny Webbhez képest pedig egy másodpercen belül végzett.

Kovács Bálint (zöld karszalag) és az egyik csapattársa, Danny Webb (piros karszalag). Fotó: Izsó Photo

ELSŐ IDŐMÉRŐ

A versenyzők ilyenkor csoportokra bontva teljesítenek 20-20 perces etapokat. Ezeken összesítve a gyári Yamaha csapat, a YART olasz versenyzője, Niccolo Canepa érte el a legjobb időt. A vörös versenyzők 52 fős mezőnyében Bódis Richárd a 32., míg Kovács Bálint a 32 zöld motoros közül a 7. lett, egyben a legjobb Stock versenyző.

Bódis Richárd a Maco Racing Yamaháján. Fotó: Izsó Photo

ÉJSZAKAI EDZÉS

Napnyugta után rendeztek még egy külön éjszakai edzést a sötétben való versenyzést elősegítendő. Ekkor a BMW Motorrad volt a leggyorsabb a német Markus Reiterberger révén. A Wójcik Racing stock brigádja a 12., a Maco Racing pedig a 13. helyen zárt ekkor.

Bálint az éjszakai edzésen. Fotó: Izsó Photo

Richárd ezeket írta az éjszakai edzés után:

MÁSODIK IDŐMÉRŐ EDZÉS

Az Endurance VB futamokon az időmérő edzés végeredményét a csapatok versenyzőinek átlagolt körideje határozza meg. Ennek értelmében a gyári Yamaha csapat, a YART (hivatalos nevén: Yamaha Austria Racing Team) szerezte meg a rajtelsőséget 1:35.080-as idővel, mindent egybevetve pedig az ő versenyzőjük, a cseh Karel Hanika futotta meg a leggyorsabb kört: 1:34.878-as idejével ő volt az egyetlen, aki be tudott menni 1:35 alá.

Karel Hanika a pole-ba repítette a YART csapatot. Fotó: Izsó Photo

A második a gyári Suzuki csapat, a Yoshimura SERT; a harmadik a gyári Honda brigád, az F.C.C. TSR Honda; a negyedik a gyári BMW, a BMW Motorrad, az ötödik pedig a gyárinak mondható ERC Endurance Ducati lett. Öt márka az első ötben! A zöldek legjobbja, a gyári támogatással bíró SRC Kawasaki a nyolcadik rajthelyet szerezte meg.
Persze, egy 24 órás versenyen a rajtpozíció. inkább csak szimbolikus jelentőséggel bír.

Bálint csapata, a 777-es Wójcik Racing a 13., míg Richárd alakulata, a Maco Racing a 14. rajthelyet szerezték meg az időmérőn.

Következzenek Richárd gondolatai a második időmérőt követően:

Bálint a tervek szerint majd az esti órákban fog jelentkezni egy videóval a közösségi oldalán.

A mezőnyre vár még szombat reggel egy bemelegítő edzés, délután három órakor pedig elkezdődik a 24 órás száguldás, amely vasárnap délután háromkor ér véget. Ha hihetünk az Eurosport weboldalának, akkor 14:45-től 20:00-ig, majd vasárnap reggel 06:00-tól egészen az eredményhirdetésig közvetítik a versenyt.