2024. április 25. 07:21
KezdőlapMotorsportSpában tesztelt az Endurance VB mezőnye

Spában tesztelt az Endurance VB mezőnye

Az FIM Endurance Világbajnokság két hét múlva a legendás belga pályán, Spa-Francorchampsban rendez 24 órás versenyt – több, mint 20 év után először! A belga pálya egyértelműen az autósok számára volt kiépítve, a motorversenyt nagyon veszélyes volt rendezni rajta, így csupán kisebb, regionális bajnokságok utaztak el oda.

Télen azonban jelentősen átalakították a pályát, hogy ne csak az FIA, hanem az FIM legmagasabb szabványainak is megfeleljen. A munkálatokról itt tekinthető meg egy összefoglaló videó:

Mivel a jelenleg aktív versenyzők közül alig indult bárki is FIM versenyen Spában, így a hét folyamán rendeztek egy kétnapos hivatalos tesztet. Ezen a BMW Motorrad csapata érte el a legjobb időt: a német Markus Reiterberger 2:20.344 alatt ment körbe a mintegy hét kilométeres pályán. Ők csupán 5 századdal előzték meg a Le Mans-i győztes Yoshimura SERT Suzukit, és két tizeddel a YART Yamahát és az F.C.C. TSR Hondát. Az ötödik helyezett ERC Endurance Ducati (amelyen Chaz Davies is ült a teszt során) már egy másodpercen túli hátránnyal zárt, míg a hatodik helyezett SRC Kawasaki már majdnem két szekundummal maradt el a győztes BMW-től.
Hat márka az első hatban!

Természetesen a rajtpróba sem maradhatott el:

A teszten részt vett a lengyel Wójcik Racing Team, így hazánk fia, a H-Moto Team pártfogásában részt vevő Kovács Bálint is. Ő a 777-es Stock csapatban vett részt a teszten. Ott rajta kívül még a legnyel Marek Szkopek, az olasz Kevin Manfredi és az angol Danny Webb indultak. A 77-es EWC motoron pedig a portugál Sheridan Morais, az angol Dan Linfoot és a francia Mathieu Gines húzták a gázt.
A Le Mans-ban pórul járó csapat jól szerepelt a teszten, Bálinték lettek a legjobb Superstock-os csapat! Bálint így nyilatkozott az első nap után:
„Pár éve nem sokan gondolták volna, hogy ezen a különleges pályán a motorosoknak is megadatik, hogy újra versenyezhessenek, de hála az átalakításnak idén megrendezik Spa-ban a 24 órás versenyt. A verseny előtt, mivel a legtöbb versenyző nem ment még a pályán(köztük én sem), hivatalos teszt van ma és holnap. A 7,5(!!) kilométeres pályán nagy szintkülönbségekkel és sok tempós kanyarral találkozhatunk, így igazán különleges.
Szerencsére elég hamar fel tudtam venni a pálya ritmusát és a 777-es pilóták közül (4) a második leggyorsabb tudtam lenni ma a csapatunk pedig a stock kategóriában az első helyen végzett. Várom a holnapi napot!”

Szeretnétek látni, hogy milyen egy kör egy ezres sportmotorral? Az alábbi videóban megnézhetjük, Kovács Bálint hogyan teljesít egy kört Spában:

30 TEAM202 STK YAMAHA 2:35.973 15.629

A Spa-i 24 órás június negyedikén 13 órakor kezdődik, és június ötödikén, pünkösdvasárnap 13 órakor ér véget.