2024. április 25. 11:48
KezdőlapMoto2Rekordidő született a középső géposztályban Portimãóban, míg a „kicsiknél" meglepetés-versenyzők a top3-ban

Rekordidő született a középső géposztályban Portimãóban, míg a „kicsiknél” meglepetés-versenyzők a top3-ban

Egy héttel a szezonnyitó előtt a kisebb kategóriák is pályára gurultak Portimãóban, hogy egy háromnapos tesztelésen finomhangolhassák versenygépeiket a piros lámpák idei első kialvása előtt.

Moto2

Első nap

A mezőny a tavalyi vb-második Ai Ogura nélkül vágott neki a hivatalos IRTA-tesztnek. A japán megsérült egy motokrossz edzésen Barcelonában, közvetlenül a jerezi privát Moto2-es teszt előtt. Kificamodott a csuklója, eltört a sajkacsontja és megsérültek a szalagjai.

Az első nap etapjai után Arón Canet érte el a legjobb időt a hűvös körülmények között. Pedro Acosta mindössze két századdal maradt le honfitársától, akit Albert Arenas követett a harmadik pozícióban. Szintén erősen kezdett Sam Lowes és Bo Bendsneyeder is, akik az első nap a top5-t zárták. Darryn Binder a Moto2-es géposztályt átugorva szerepelt a királykategóriában 2022-ben. Miután ott hely nélkül maradt, most a Moto2-ben debütál. Az első napja nem volt erős, csupán a 19. helyen fejezte be a pénteki edzést.

Arón Canet
Arón Canet Fotó: MotoGP Media
Második nap

A szombati napon trükkös körülmények fogadták a versenyzőket, az éjszakai esőzések után nedves aszfalt várta a mezőnyt.

Pedro Acosta magabiztos volt a pályán, a spanyol 1:42.234-es időeredményével az élre állt, letaszítva onnan a pénteki leggyorsabb versenyzőt, Arón Canetet, aki 0,217 másodperccel maradt le a 2021-es Moto3 világbajnok mögött. Sam Lowes továbbra is jól motorozott, a harmadik helyre lépett előre.

A vegyes körülményekkel nem mindenki tudott megbirkózni a nap folyamán, számos bukás történt, Albert Arenas, Alonso Lopez és Celestino Vietti is elestek a szombati napon.

Pedrosa elégedett volt a második nappal, a gyakorlás után elmondta, hogy csapat keményen dolgozott a tél folyamán: „Nagyon elégedett vagyok, a csapat keményen dolgozott a télen, egyértelmű ötletekkel jöttünk ide. Például az első körön javulnunk kell, boldog vagyok, mert jó a tempónk.”

Pedro Acosta
Pedro Acosta Fotó: MotoGP Media
Harmadik nap

Vasárnap a körülmények már az első edzéstől kezdve tökéletesek voltak, meleg és szélcsend fogadtak a versenyzőket. Így a köridők is javultak a korábbi 2 naphoz képest, méghozzá hatalmasat, hiszen két versenyző is a hivatalos körrekordon belüli időt ért el.

Pedro Acosta megőrizte pozícióját az időmérőlista élén a portimãói teszt végén. Nem is akármilyen idővel, hiszen a hivatalos körrekordon belül teljesített az Ajo fiatal tehetsége, Pedro Acosta és a Boscoscuro pilótája, Fermín Aldeguer egyaránt. A hivatalos körrekord Raúl Fernández nevéhez fűződik 2021-ből 1:42.101-es idővel. A harmadik helyen Arón Canet fejezte be a tesztet, míg a top5-t Chantra és Lowes egészítette ki.

Első nap

A Moto3-ban Jaume Masia visszatérése a Leopard Racinghez kiválóan indult, hiszen pénteken 1:48.416-os idejével az első helyen zárt. Őt követte az újabb esély kapó Romano Fenati, míg Tatsuki Suzuki harmadik helyével 2 Leopard Honda is szerepelt a legjobb 3 között. Riccardo Rossi és Dani Holgado egészítette ki az első ötöt.

Jaume Masia
Jaume Masia Fotó: MotoGP Media
Második nap

A Moto3-ban a 2022-ben debütáló Diogo Moreira 1:48.353-as idejével szerezte meg az első helyet szombaton. A brazil két tizeddel előzte meg a 2. helyen végző David Muñozt, míg a harmadik helyre Dani Holgado ért oda. Az 5. etapot a pénteki nap leggyorsabb versenyzője, Jaume Masia bukása miatt piros zászlóval leállították, de rövidesen folytatódhatott a gyakorlás, és a spanyol részt vett az utolsó edzésen.

A brazil versenyző a szombati nap után elégedetten nyilatkozott : „Nagyon pozitív nap volt, sok mindent kipróbáltunk a motoron. Megvan a tempónk, gyorsak vagyunk. Most tovább kell dolgoznunk, de a motor beállítások elég jók, többet kell dolgoznunk a versenytempón.”

Diogo Moreira
Fotó: MotoGP Media

Az abszolút legjobb időt Riccardo Rossi érte el a SIC58 Squadra Corse Hondáján 1:47.211 perces idővel. Mindössze 0,051 másodperccel maradt le a Red Bull KTM Ajo csapat újonca, José Antonio Rueda, a tavalyi Junior GP és Red Bull MotoGP Rookies Cup bajnoka.

Rueda
A meglepetést okozó Rueda Fotó: MotoGP Media

Annak ellenére, hogy tavaly rendkívül sikeres szezont zárt, mostani eredménye mindenkit meglepett. David Muñoz egy bukás ellenére a harmadik helyet szerezte meg az összesített tabellán.

Riccardo Rossi
Riccardo Rossi zárta a legjobban az előszezont Fotó: MotoGP Media

Körrekord nem dőlt meg a tesztelésen, Rossi és Rueda is alatta maradt a korábbi leggyorsabb körnek, amelyet Sergio García állított fel 2021-ben Portimãóban 1:47.274-el. A top5-t Ayumu Sasaki és Romano Fenati egészítette ki.