2024. április 24. 03:26
KezdőlapMotorsportValenciában zárult a Red Bull Rookies Cup idei szezonja

Valenciában zárult a Red Bull Rookies Cup idei szezonja

A motorsportot szerető közönség a MotoGP szezonzárója miatt koncentrált Valenciára, de nemcsak a gyorsasági motoros világbajnokság évada zárult ott, hanem az egyik fő utánpótlás-sorozat, a Red Bull Rookies Cup is.

A JuniorGP melletti legfőbb utánpótlás-sorozat majdnem két hónap szünet után folytatódott. Eredetileg már a szeptemberi aragóniai állomáson véget kellett volna érnie, ám a finnországi forduló törlése miatt egy újabb hétvégét be kellett iktatni a naptárba. Mivel a MotoGP mezőnye épp akkor kezdte meg az őszi tengerentúli kiruccanását, az egyetlen szóba jöhető európai helyszín Valencia volt. A tabellán még nyitott volt a kérdés, hogy a spanyol José Rueda, vagy a holland Collin Veijer hódítja el a címet.

Ahogy az évad többi futamán, a HUMDA által támogatott Görbe Soma ezúttal is jelen volt.

EDZÉSEK

A fiúk mezőnyére két szabadedzés, egy időmérő és két verseny várt. Mivel a vasárnapi MotoGP futam után a pálya az ünneplésé és a fotózkodásé volt, így módosíttotak a szokásos időterven, és a Rookies Cup két szabadedzését csütörtökön, az időmérőt és első versenyt pénteken, a második versenyt pedig szombaton rendezték.

Soma az első szabadedzésen a 19., a másodikon a 18. helyet szerezte meg, összességében a 18. lett, 1.6 másodperccel lemaradva az összetett első spanyol Ángel Piquerastól.

Az időmérő edzésen Soma a 14. rajthelyet szerezte meg, másfél másodperccel a rajtelső Piqueras mögött. A két bajnoki rivális Rueda és Veijer a második sorból indulhattak.

ELSŐ VERSENY

Itt az első futam összefoglalója, a teljes felvétel ezen a linken tekinthető meg:

A mezőny a rajtot követő körökben három részre szakadt: egy nyolcfős élboly (Máximo Quiles, Ángel Piqueras, Casey O’Gorman, Collin Veijer, José Rueda, Rico Salmela, Marcos Ruda, Luca Lunetta), tőlük pár másodperc lemaradással Cormac Buchanan és Collin Veijer, majd egy hosszabb szünetet követően az utolsó pontokért küzdve Fadillah Aditama, Jacob Roulstone, Demis Mihaila, Lorenz Luciano, Jakob Rosenthaler, Danial Shahril, Alex Venturini és Görbe Soma.

Bár Ángel Piqueras dupla hosszúkörös bűntetést kapott a második szabadedzésen elkövetett felelőtlen motorozásáért, simán esélyes volt a győzelemre, és az utolsó kört is ő kezdte meg az élen. Luca Lunetta azonban le tudta őt előzni, a többiek pedig egymást hátráltatták a második helyért folytatott csatában, így az olasz versenyző megszerezte első Rookies Cup-győzelmét. Mellé még Piqueras és Quiles állhattak fel, akiknek így ugyanannyi pontjuk lett az utolsó futam előtt. Rueda a negyedik, Veijer pedig a hetedik lett, ezáltal Rueda előnye 15 pontra nőtt holland riválisával szemben.

Soma a 17. helyen futott be, megelőzve az olasz Alex Venturinit, a pontjait így nem tudta gyarapítani.

A második, egyben idei utolsó futam felvétele itt tekinthető meg:

A futamon Piqueras, Ruda, O’Gorman és Quiles léptek el a többiektől, őket követte lélegzetvételnyi lemaadásban Veijer, Rueda és Lunetta – akikre később felzárkózott Salmela és Voight is. A vezető négyes gyakran váltogatta egymást az első helyen, ám hét körrel a vége előtt jött a futam drámája: O’Gorman az első kanyarban kicsúszott az élről. Rueda a hatodik-hetedik helyek környékén motorozott, végig tartva az élmezőny tempóját, de nem támadta őket: mivel látta, hogy bajnoki riválisa csak egy-két pozícióval van előtte, fölösleges volt kockáztatnia.

A győzelemért Quiles, Ruda és Piqueras vívtak ádáz csatát, de az elsőség Piqueras és Quiles számára nemcsak presztizsértékkel bírt: mivel mindketten egyaránt 164 ponttal rendelkeztek, a pontvadászat harmadik helye volt a tét. Az utolsó kör nagy részében Piqueras állt az élen, ám Quiles az utolsó kanyarban beszúrt neki, így ő szerezte meg a futamgyőzelmet és egyúttal az év végi bronzérmet.  A dobogó legalsó fokára Lunetta állhatott fel, aki az utolsó körben leelőzte Rudát. Veijer a hatodik, Rueda a hetedik helyen szelte át a célvonalat, ezzel eldőlt: a 2022-es Red Bull Rookies Cup győztese José Rueda!

José Rueda
Rueda jó eséllyel az év Moto3-as újonca lehet jövőre. Fotó: Gold & Goose / Red Bull Content Pool

Görbe Soma ezúttal is 17. helyen futott be. Egy hétfős bolyban nagyokat csatázott Rosenthalerrel, Lucianoval, Shahrillal, Buasrival, Roulstone-al és Mihailával a 11. pozícióért. Ennek a csoportnak sajnos az utolsó tagjaként szelte át a célvonalat, így nem tudta gyarapítani az idei pontjait.