2024. április 25. 00:22
KezdőlapSupersportPhillip Island - Drámai futam piros zászlóval, történelmi győzelemmel és tündöklő újoncokkal

Phillip Island – Drámai futam piros zászlóval, történelmi győzelemmel és tündöklő újoncokkal

A Supersport mezőnyének szezonnyitó futama igazán drámaira sikeredett bukások és a változó időjárás miatt. Bulega megszerezte első győzelmét 2 újonc versenyző előtt.

Superpole

A 2023-as Supersport Világbajnokság első Superpole-ja is drámaian alakult a Phillip Island Grand Prix Circuit-en, az eső nem kímélte a mezőny első kvalifikációját. Mivel a körülmények az edzés utolsó öt percében kezdtek javulni, Manzi 1:32.814-es időt motorozott a 20 perces gyakorlás végén, és ezzel megszerezte első pole pozícióját, új csapatával, a világbajnok alakulat Ten Kate Yamahával. A második helyen Can Öncü végzett 0,244-es hátránnyal. Yari Montellával egészült ki az első sor.

Első futam

A Supersport mezőnyének idei első futama a Superpole-hoz hasonlóan izgalmasan kezdődött, hiszen a felvezető kör alatt eleredt az eső. Ennek ellenére elengedték a mezőnyt a száraz aszfaltra alkalmas gumikon.

Manzi indulhatott a pole pozícióból, a rajtja azonban Nicoló Bulegának sikerült a legjobban, azonnal az élre is állt az olasz. Az élmezőny teljesen átrendeződött az első kanyarokban, az egyre erősödő esőben. Néhány kanyar után már van Straalen motorozott az első helyen, a korábbi VR46 Akadémiás Bulega pedig folyamatosan esett vissza a mezőnyben. Az első kört van Straalen, Mantovani, Montella sorrendben zárta a mezőny.

A Moto3-ból érkező John McPhee számára szenzációsan indult a futam, 17 helyet javítva a harmadik helyen haladt a 2. körben, majd nem sokkal később az élre is állt.

Can Öncü jól rajtolt, de néhány kanyar után visszaesett a 11. pozícióba. A török innen kezdte meg a felzárkózást és a 3. körben átvette a vezetést. Kanyarról kanyarra változtak a pozíciók az élen, és folyamatos helycseréket láthattunk a top10-ben is.

A 4. körben Huertas és Montella buktak a mezőny elején. Néhány másodperccel később érkezett a piros zászló a 7-es kanyarban bekövetkezett dupla bukás következtében. A futamot azonnal le is rövidítették. Adrian Huertast mentővel kellett elszállítani az orvosi központba további vizsgálatokra. Később érkezett a hír, hogy Montella jobb kulcscsontja eltörött a bukás következtében, míg Huertas deréktáji zúzódást szenvedett.

A mezőny gyorsított rajtprocedúrával vághatott volna neki a 12 körnek. Can Öncü, Glenn van Straalen és John McPhee alkotta az első sort az újraindításnál. A szünetben alábbhagyott az eső, de a felvezető körben ismét belengették a piros-fehér, esőre figyelmeztető zászlót a mezőnynek. A versenyzők integettek, hogy az aszfalt nagyon vizes és teljes tanácstalansággal sorakoztak fel a rajtrácson. Gyakorlatilag minden pilóta felemelte a kezét az indítás előtt, aminek következtében jött is az üzenet, hogy a rajtot eltolják a körülmények miatt. A szerelők a rajtrácsra rohantak, hogy lecseréljék a motorokon az abroncsokat.

A gumiválasztás nagyon változatosan alakult a mezőnyben. Akadtak versenyzők, akik vizes aszfaltra alkalmas gumin, többen átmeneti esőgumin, míg a legbátrabbak (köztük az első sorból induló van Straalen) slick abroncsokon vágtak neki a futam hátralévő részének. A trükkös körülmények között Can Öncü a felvezető körön a kavicságyban is járt. A futamot ismételten nem tudták újraindítani, hiszen a pálya különböző részein más és más körülményekkel találkozott a mezőny, így ismételten kaptak 5 percet a csapatok a gumiválasztásra. Ezzel egyidejűleg további 2 kört faragtak a versenytávból, 10 körre rövidült a hátralévő táv. Továbbra is mindenféle gumival találkozhattunk a rajtrácson. A felvezető kör ismét drámaira sikeredett, a 4-es kanyarban Can Öncü eldobta a versenygépét, amin honfitársa, Sofuoğlu is átesett.

Az élről van Straalen jól rajtolt az újraindítás után, de hamar elkezdett visszaesni a mezőnyben a slick gumikkal. McPhee állt az élre, aki mögé Bulega sorakozott fel, majd a vezetést is átvette.

8 körrel a leintés előtt Bulega előnye közel 2 másodperc volt McPhee előtt. A 3. pozícióért egy hatos boly alakult ki: Spinelli, Schrötter, MacKenzie, Mantovani, Manzi és Tuuli jelentkeztek a dobogó legalsó fokára. Spinellinek kedvezett, hogy mögötte folyamatos pengeváltások alakultak ki, így egy lélegzetvételnyi előnyhöz jutott az őt üldöző bollyal szemben. 5 körrel a leintés előtt Manzi azonban gyorsan utolérte honfitársát és átvette a 3. pozíciót. Az újonc Spinelli az ismét eleredő esőben nem hagyta magát és visszavette a dobogós helyet.

Bulega közel 5 másodperces előnye elkezdett olvadni az erősödő esőben McPhee-vel szemben, akit Spinelli vett célba a pódium második fokáért. Az utolsó körre érkezve Bulega előnye megnyugtató volt, Spinelli pedig levadászta McPhee-t. Nicoló Bulega első Supersport világbajnoki győzelmét szerezte, míg a Ducati 2005 után először ért oda az élre a kategóriában. A dobogóra Spinelli és McPhee állhatott fel végül. Őket követte Tuuli, MacKenzie, Manzi, Schrötter, Sarmoon, Navarró és Caricasulo a top 10-ben.