2024. április 24. 23:12
KezdőlapMotoGPAgostini, Rossi, Márquez ─ legendák győzelmét hozták az eddigi jubileumi futamok

100., 200., 300. és így tovább ─ vajon mely versenyzők álltak a dobogó legfelső fokán minden századik világbajnoki futamon? Most leleplezzük őket!

100 ─ 1962-es Spanyol Nagydíj (Montjuïc)

A 100. futamot Barcelonában rendezték meg, ahol 50, 125 és 250 köbcentis gépek alkották a rajtrácsot. Hans Georg Anscheidt, a ma már MotoGP-legenda nyerte az 50 köbcentis versenyt, míg Japán első GP-győztese, Takahasi Kunimicu a 125-es futamot. Jim Redman, egy másik MotoGP-legenda diadalmaskodott a negyedlitereseknél.

200 – 1970-es Belga Nagydíj (Spa-Francorchamps)

A híres Spa-Francorchamps adott otthont a 200. versenynek, amikor Giacomo Agostini a csúcson volt. Nem meglepő módon az olasz legenda nyerte az 500 köbcentis belgiumi futamot, és ezzel megszerezte ötödik világbajnoki címét zsinórban. Rodney Gould és Ángel Nieto nyerte a 250-es, illetve 125 köbcentis versenyeket, ez volt a spanyol első győzelme a kategóriában.

200
Fotó: MotoGP Média

300 ─ 1978-as Svéd Nagydíj (Karlskoga)

A 300. futamot Svédországban rendezték meg, ahol a kétszeres világbajnok Pierpaolo Bianchi a 125 köbcentisek versenyében győzött, míg Gregg Hansford kettős győzelmet aratott a 250-es és a 350-esek versenyében. Barry Sheene nyerte az 500 köbcentis futamot.

300

400 ─ 1986-os Francia Nagydíj (Le Castellet)

A franciaországi Le Castellet-ben az olasz Luca Cadalora legyőzte Fausto Gresinit, és a 125 köbcentisek között az első helyen végzett. A venezuelai Carlos Lavado megnyerte a 250-esek futamát, és ezzel megszerezte második bajnoki címét, míg az 500-asoknál Eddie Lawson állt a dobogó legfelső fokára.

400

Hatalmas mérföldkőhöz érkezik a világbajnokság, jön a jubileumi futam ─ hétvégi menetrend

500 – 1993-as Európa Nagydíj (Circuit de Barcelona-Catalunya)

Ueda Noboru szerezte győzött a legkisebb géposztályban, Max Biaggi a 250 köbcentiseknél, míg Wayne Rainey pályafutása utolsó előtti 500-as győzelmét aratta.

500

600 ─ 2000-es Katalán Nagydíj (Circuit de Barcelona-Catalunya)

Később ismét Barcelonán volt a sor, hogy otthont adjon a legújabb mérföldkőnek. Simone Sanna és Olivier Jacque a 125, illetve a 250 köbcentis versenyeken remekelt, míg a későbbi világbajnok Kenny Roberts Jr. a szezonbeli harmadik győzelmét szerezte meg a királykategóriában.

600

700 ─ 2006-os Német Nagydíj (Sachsenring)

Németországban rendezték meg a 700. futamot, ahol Mattia Pasini a 125 köbcentiseknél Álvaro Bautistát utasította maga mögé. Takahasi Juki Alex De Angelist győzte le a középső kategóriában, míg a legnagyobbak között Valentino Rossi diadalmaskodott.

700

800 ─ 2012-es Francia Nagydíj (Le Mans)

Louis Rossi hazai pályán aratott győzelmet a Moto3-as géposztályban, ami egy valóra vált álom volt a fiatal versenyző számára. Tom Lüthi és Jorge Lorenzo voltak a Moto2, illetve a MotoGP győztesei, utóbbi ráadásul második bajnoki címét szerezte a királykategóriában.

800

900 ─ 2017-es Aragóniai Nagydíj (MotorLand Aragón)

A 900. futamon három nagyon ismerős név szerepelt a győztesek között: Joan Mir, Franco Morbidelli és Marc Márquez. Mindhárman megszerezték a bajnoki címeket a saját géposztályukban. Vajon az 1000. verseny első helyezettje is közülük kerül majd ki?